Dorota Leniar

 

Jestem psychologiem, należę do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
oraz do Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. W swojej pracy zawodowej zajmuję się przede wszystkim indywidualnym poradnictwem psychologicznym oraz psychoonkologicznym. Prowadziłam również treningi funkcji poznawczych dla seniorów.

 

Psychoonkologia

Pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi zajmuję się od 2014 roku. Od tej pory pracowałam zarówno w szpitalnym jak i w dziennym oddziale chemioterapii oraz w hospicjum. Obecnie sprawuję opiekę psychologiczną nad Pacjentami oraz ich Bliskimi w ramach Centrum Edukacji Onkologicznej OKNO, w którym prowadzę terapię indywidualną oraz grupy wsparcia. Dodatkowo zajmuję się Podopiecznymi hospicjum domowego MAXMED.

Aby rozszerzyć wiedzę ze studiów magisterskich, ukończyłam studia podyplomowe z psychoonkologii w praktyce klinicznej organizowane przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie UNICORN w Krakowie.

 

Spotkanie z psychologiem to przede wszystkim szansa na spokojną, otwartą rozmowę, w której można pozwolić sobie na absolutną szczerość i poruszyć każdy temat. Rozmowę, w której możesz przyjrzeć się swoim doświadczeniom, przeżyciom i trudnościom oraz znaleźć rozwiązanie problemów. W tej relacji nie będziesz oceniany niezależnie od Twoich poglądów czy doświadczeń, ani zmuszany do myślenia czy działania w „jedyny słuszny sposób”. Więcej przeczytaj TUTAJ

W swojej pracy terapeutycznej wykorzystuję metody zaczerpnięte z nurtu poznawczo-behawioralnego oraz z Racjonalnej Terapii Zachowania (przeczytaj o RTZ poniżej).

Dorota Samborska – ZnanyLekarz.pl

KWALIFIKACJE

Wykształcenie (dyplomy do wglądu w rejestracji Centrum OKNO)

2014-2015 Psychoonkologia w praktyce klinicznej – studia podyplomowe; Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego

2009-2014 Psychologia – studia stacjonarne jednolite magisterskie ukończone z wyróżnieniem; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Szkolenia

11.2016 Jak prowadzić grupę wsparcia dla osób w żałobie; Fundacja Nagle Sami, Warszawa

10.2016 Wybrane zagadnienia terapii neuropsychologicznej; Sopockie Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej Michał Kuchczyński, Sopot

03.2016 Racjonalna Terapia Zachowania– warsztaty doskonalące; Pracownia Racjonalnej Terapii Zachowania, Kraków

03.2014 Interwencja kryzysowa – podejście profesjonalne; Instytut Rozwoju Osobistego i Psychoterapii APLICA, Lublin

Konferencje

02.2019 4.Forum na rzecz Pacjenta Onkologicznego, Kraków

03.2017 XVI Łódzkie Warsztaty Psychogeriatryczne, Łódź

05.2016 II Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna, Żagań

09.2015 X Epizod Psyche Soma Polis, Warsztaty: Mindfulness & Compassion, Praca z ciałem i oddechem, Cancer Coaching; Poznań

Konferencje – wystąpienia

10.2015 Rola psychoonkologii w leczeniu osób dotkniętych chorobą nowotworową; X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Techników Medycznych Radioterapii


Koszt 50-minutowej sesji to 60 zł.


Powrót do sekcji NASZ ZESPÓŁ

 

Racjonalna Terapia Zachowania


poniższy artykuł pochodzi ze strony www.cpi.poznan.pl
„Emocjonalnie zdrowi ludzie są zorientowani na rzeczywistość i zaangażowani w to, by żyć produktywnie,
uzyskując maksymalną osobistą i społeczną aprobatę oraz doznając minimalnych, niepożądanych konfliktów emocjonalnych.”

„Taką definicję zdrowia psychicznego stworzył Maxie C. Maultsby Jr. Amerykański lekarz – psychiatra twórca Racjonalnej Terapii Zachowania – RTZ. Jest to nurt terapeutyczny wywodzący się z nurtów poznawczo – behawioralnych, który zalicza się to terapii krótkoterminowych, a terapeuci pracujący w tym podejściu stosują aktywne metody leczenia, ucząc pacjentów jak usuwać zaburzenia.

Terapia RTZ pozwala szybko reagować na praktyczne problemy pacjenta, równolegle pomagając krok po kroku rozwiązywać bardziej złożone – i często leżące u podłoża tamtych – problemy osobowościowe.

Gdy mamy do czynienia z tego typu terapią, będziemy uczyć się technik samopomocowych z wykorzystaniem psychoedukacji, śledzić nasze myśli i ich powiązania z naszym nastrojem, wykonywać różnego rodzaju zadania, wykorzystywać techniki wyobrażeniowe, treningi relaksacyjne i asertywności po to by poprawić samopoczucie i jakość własnego życia.

Terapeuci koncentrują się przede wszystkim na teraźniejszości i przyszłości pacjenta. Nie ma tutaj, często kojarzonego z psychoterapią „grzebania się w przeszłości“. Terapia ma jasno określone cele ( np. poradzenie sobie z lękiem przed wystąpieniami społecznymi, lękiem przed lataniem, atakami paniki, obsesyjnymi myślami, obniżonym nastrojem itp.) i protokoły leczenia. Uczy się również zwiększania tolerancji na frustrację wynikającą z przeszkód w osiąganiu celów. Podstawą Racjonalnej Terapii Zachowania jest założenie, że to nie fakty wywołują nasze emocje, ale nasze przekonania o tych faktach. Założenie to jest oparte na filozofii stoickiej. Czołowy jej przedstawiciel – Epiktet powiedział „Nie zdarzenia nas smucą, ale to jak je widzimy“.

(…) Metodologia terapii jest prosta do nauczania dlatego pacjenci szybko, bo już po kilku sesjach, odczuwają poprawę i uczą się technik samopomocowych, by poradzić sobie samemu w przyszłości”